• http://wss.info.pl/index.php/nasze-projekty?start=5


„Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego od XIII po XX w.”

Zygmunt Zell


Sołtysi Roku 2017

Drukuj
Utworzono: 18 czerwiec 2018 Odsłony: 2035

11 czerwca w Senacie wręczono nagrody laureatom 16. edycji konkursu „Sołtys Roku”, organizowanego przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Uroczystość poprzedziła konferencja „Sołectwo, sołtys – kompetencje, obowiązki”, przygotowana przez komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej we współpracy z organizatorami konkursu.

Podczas dyskusji podnoszono, że rolą sołtysów przede wszystkim powinno być aktywizowanie środowiska lokalnego. Skupieniu się na takiej pracy przeszkadza często stopień skomplikowania prawa. Dlatego nie trzeba tworzyć nowego prawa, ale umieć dostrzec potrzeby sołectw, i w ten sposób pomóc sołtysom. Dobry przykład partnerstwa lokalnego przedstawił wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, który kieruje się mądrością pisarza  Antoine de Saint-Exupéry „Jeśli chcesz zbudować statek, nie gromadź ludzi, by zbierali drewno i rozdzielali obowiązki, ale wzbudź w nich tęsknotę za rozległym i niekończącym się morzem”.
Galę konkursu „Sołtys Roku” otworzył przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Piotr Zientarski. Gratulacje sołtysom złożył marszałek Stanisław Karczewski a sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list Prezydenta do laureatów i wyróżnionych, w którym m.in. podkreślił, że tytuł Sołtysa Roku to podziękowanie za ofiarną służbę publiczną, za społeczne kompetencje, to hołd dla ich niestrudzonej pracy na rzecz współmieszkańców.
Tytuł Sołtysa Roku 2017 zdobyło 12 sołtysów z całej Polski. Wśród nich były dwie osoby z powiatu konińskiego, które sa członkami Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów: Anna Kapturska ze Spławia w gminie Golina i Stefan Kropidłowski z Wieruszewa w gminie Kazimierz Biskupi.
Pozostali laureaci:
Mariusz Dorosz, sołectwo Borki Siedleckie, gm. Suchożebry, woj. mazowieckie;
Robert Kukiełka, sołectwo Borsuk, gm. Mircze, woj. lubelskie;
Stanisław Matuszczak, sołectwo Kłomnice, gm. Kłomnice, woj. śląskie;
Mateusz Nędza-Kubiniec, sołectwo Kościelisko, gm. Kościelisko, woj. małopolskie;
Stanisław Piwowarczyk, sołectwo Desznica, gm. Nowy Żmigród, woj. podkarpackie;
Jacek Piwowarski, sołectwo Wiązownica-Kolonia, gm. Staszów, woj. świętokrzyskie;
Tadeusz Stefanik, sołectwo Przybówka, gm. Wojaszówka, woj. podkarpackie;
Jadwiga Szewczyk, sołectwo Siedlce, gm. Chęciny, woj. świętokrzyskie;
Tomasz Tofil, sołectwo Cedzyna, gm. Górno, woj. świętokrzyskie;
Klaudiusz Zawada, sołectwo Zamarski, gm. Hażlach, woj. śląskie.
Wyróżniony został sołtys senior – Edward Jagła, który od 50 lat pełni funkcję sołtysa w Kołodziążu w gm. Wodynie w woj. mazowieckim. Dodatkowo nagrodzono sołtysa z Rytla Łukasza Ossowskiego, znanego z akcji ratunkowej po huraganie w 2017 r.