• http://wss.info.pl/index.php/nasze-projekty?start=5


„Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego od XIII po XX w.”

Zygmunt Zell


Pełna integracja w Turku

Drukuj
Utworzono: 28 październik 2017 Odsłony: 2089

Mieszkańcy trzech sołectw z terenu Gminy Turek tj. Kalinowa, Pęcherzew i Turkowice zrealizowali swoje pomysły na wspólne aktywności w ramach projektu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów „Świetlicowe ATR-akcje”. Miesiąc październik to czas na etap testowania.

Pierwszą imprezę wdrożeniową przygotowało Sołectwo Turkowice. W dniu 7 października zorganizowano rajd pieszo-rowerowy. Miłośnicy zarówno pieszych jak i rowerowych wycieczek zebrali się na placu przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Turkowicach. Wędrówka po leśnych terenach skupiła wiele osób w różnym wieku. Wyznaczone zostały dwie trasy: pierwsza o długości 4 km dla uczestników, którzy poruszali się pieszo i druga dla cyklistów licząca 8 km.  Metą rajdu był plac piknikowy w Nadleśnictwie Cisew, gdzie na wszystkich czekało ognisko z  kiełbaskami, pieczonymi zimniakami i ciepłą herbatą. Uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Drugą imprezę wdrożeniową przygotowały Sołectwa Kalinowa i Pęcherzew. W dniu 21 października w świetlicy wiejskiej w Kalinowej odbyło się spotkanie, gdzie na przybyłych gości czekało wiele atrakcji. Uczestnicy spotkania mogli sprawdzić się w konkurencji  „Rzut granatem” czy wypróbować swoich umiejętności z wykorzystaniem sprzętu strażackiego. Główną atrakcją okazało się jednak przybycie nauczycielek, pań: Emilii Marucha i Elżbiety Frątczak wraz z uczennicami Zespołu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego w Turku. Przedstawicielki płci pięknej, bez względu na wiek, miały możliwość skorzystania z bezpłatnego uczesania, makijażu czy manicure metodą hybrydową. Jedną z ciekawostek było zaprezentowanie najnowszego programu komputerowego, służącego do jak najtrafniejszego doboru fryzury do kształtu twarzy. Ponadto uczestniczki spotkania mogły również dowiedzieć się w jaki sposób wykonać spódnicę z połowy koła oraz obejrzeć dwie stylizacje, wykonane przez uczennice kierunku technologia odzieży, które na pokazie w Łodzi otrzymały wyróżnienie. Na zakończenie wszyscy goście i uczestnicy spotkania mogli dokonać degustacji różnych potraw z ziemniaków wykonanych przez mieszkanki Kalinowej oraz słodkich serników wykonanych przez mieszkanki Pęcherzewa. 

Inicjatywy tureckie okazały się wielkim sukcesem i pobudziły apetyty mieszkańców do dalszej integracji poprzez wspólne planowanie, organizowanie i przeżywanie innowacyjnych działań.