• http://wss.info.pl/index.php/nasze-projekty?start=5


„Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie − jak u dobrego gospodarza − miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków”

Jan Paweł II

Spławie wśród najlepszych

Drukuj
Utworzono: 16 marzec 2018 Odsłony: 2480

9 marca w Ruścu, w mazowieckiej Gminie Nadarzyn odbyły się krajowe obchody Dnia Sołtysa i ogólnopolska konferencja naukowa „Niepodległa i inspirująca wieś polska…” podczas, której ogłoszono laureatów I edycji ogólnopolskiego konkursu „Fundusz sołecki najlepsza inicjatywa”.

Do konkursu zgłosiło się blisko 100 projektów z 15 województw. Wielkopolskę reprezentowała inicjatywa sołectwa Spławie, gmina Golina, pn: „Kiermasz umiejętności, dziedzictwa i talentów”, która wcześniej zwyciężyła edycję wojewódzką. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów z każdego województwa, którzy rywalizowali o tytuł najlepszej inicjatywy krajowej. Zwycięstwo przypadło sołectwu Dankowice ze Śląska, gdzie działa młodzieżowa rada sołecka i najmłodsi mieszkańcy aktywnie uczestniczą we wszystkich inicjatywach realizowanych na terenie sołectwa. Drugie miejsce zajęły Chrząstowice z gminy Wolbrom (woj. małopolskie), a trzecie Prądy z gminy Dąbrowa (woj. opolskie). Ponadto wyróżniono dwa sołectwa: Zastań z gminy Wolin (woj. zachodniopomorskie) i Piaseczna Górka z gminy Morawica (woj. świętokrzyskie). Więcej o zwycięzcach w prezentacji.
Spławie zajęło VII miejsce. Nagrodę finansową oraz pamiątkowy dyplom, z rąk Prezesa Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusza Niewiarowskiego, odebrała pani sołtys Anna Kapturska, która jest członkiem Komisji Rewizyjnej Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów. Warto podkreślić, że na zakończenie uroczystości wyjeżdżała ona nie tylko z upominkami ale przede wszystkim bogatsza w doświadczenia, którymi podzielili się uczestnicy konferencji. Było to bowiem doskonałe forum wymiany bagażu działań, dobrych oraz ciekawych inicjatyw realizowanych z funduszy sołeckich i nie tylko, na terenie całego kraju. Ponadto na konferencję złożyły się sesje: 1. „Sołeckie inspiracje" poświęcone świetnym przykładom aktywności młodzieży w Dankowicach, Bookcrossing (halo książka) w sołectwie Wójtowo, Logo w Laskach i zmiana otoczenia na lepszy model w Rozalinie; 2. „Niepodległa wieś 100 lat temu i dziś" – opowieści o dawnych obyczajach na wsi, organizacji samorządu w Polsce i dziejach urzędu sołtysa a wszystko w miłej, przystępnej formie z odrobiną humoru. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Michał Kopczyński,  prof. dr hab. Włodzimierz Mędrzecki, redaktor naczelna „Gazety sołeckiej” Joanna Iwanicka, prezes FWW Piotr Szczepański i dr Jan Hebda autor książki "Z sołtysem i wójtem przez wieki". Pobyt w pięknej Szkole Podstawowej w Ruścu umilił występ zespołu Nok Pęd Band
Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza i Gmina Nadarzyn przy partnerstwie merytorycznym Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, pod patronatem naukowym PAN i medialnym Gazety Sołeckiej. W uroczystościach uczestniczyli licznie członkowie oraz przedstawiciele Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów z prezesem Sławomirem Królakiem.