• http://wss.info.pl/index.php/nasze-projekty?start=5


„Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie − jak u dobrego gospodarza − miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków”

Jan Paweł II

Niezwykły Casting w Kłodawie

Drukuj
Utworzono: 29 grudzień 2017 Odsłony: 4525

Niesamowitych wrażeń dostarczyli uczestnicy projektu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów pn. „Twórcze poznania” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 28 grudnia podczas Gali Finałowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Kłodawie zaprezentowali owoc swojej kilkumiesięcznej pracy, spektakl teatralny pt. „Casting”.

Zapewne ciekawość tak intrygującego tytułu i tajemnica co za tym się kryje przyciągnęły tłumy mieszkańców. Przybyłych na uroczystość gości  przywitał Przewodniczący Rady Miejskiej  Grzegorz Siwiński. Prowadzący, Tomasz Barański, krótko zrelacjonował przebieg projektu, którego efektem finalnym jest spektakl „Casting” to wynik współpracy i artystycznej ekspresji uczestników międzypokoleniowej grupy z gminy Kłodawa. 21 osób w różnym przedziale wiekowym, kilkadziesiąt godzin spędzonych na warsztatach teatralnych, szczypta młodzieńczej fantazji w starciu z doświadczeniem dorosłych, niecodzienna determinacja i niebanalna odwaga - to przepis na sukces, jaki niewątpliwie osiągnęli uczestnicy projektu. Prowadzący zaprosił do wspólnej zabawy w teatr a pierwszy z występujących, nieobliczalny emeryt Staszek głośno nawoływał:
„Uwaga, uwaga! Mieszkańcy Kłodawy i terenów pobliskich! Już w najbliższą sobotę odbędzie się casting do reklamy! Wszystkich posiadających talenty, predyspozycje, uzdolnienia, czy też po prostu parcie na szkło, zapraszamy do domu kultury! W jury same gwiazdy polskiego show biznesu! Startujemy o 20ej!”
Widzowie przenieśli się w „wielki świat” telewizyjnego show biznesu. Przedstawiona historia zlokalizowana w małym miasteczku w zderzeniu z zaprezentowanym współczesnym medialnym bełkotem okazała się strzałem w dziesiątkę. Publiczność żywo reagowała na poszczególne sceny szczególnie gdy nawiązywały do lokalnych realiów - kultury i tradycji. Refleksyjne przesłanie przekazane w formie rozrywkowej ubawiło wszystkich widzów, co jakiś czas wybuchały salwy śmiechu co zapewne cieszyło aktorów, którzy po raz pierwszy doświadczali kontaktu z publicznością. Dało się odczuć, że to gra, ale absolutnie czują o co chodzi i wychodziło im to świetnie. Cała grupa była między sobą doskonale zsynchronizowana a reżyseria spektaklu zadowoliła nawet najbardziej wymagającego widza. Być może lekka forma pozwoliła im „bawić się” na scenie, bo mimo wcześniejszej tremy czuć było radość z gry.
Wspaniale dopasowana scenografia i rekwizyty dopełniały całość i świetnie wpasowały się w klimat podjętego tematu.
W spektaklu wystąpili:
• niespełniony „reżyserz” - Robert Banasiak
• bezkrytyczna asystentka - Gabriela Olejniczak
• miłośniczka tylko „grubych ryb”- pani producent - Zofia Danielewicz
• uduchowiona do granic Margareta Prestiż - Ewa Ochędalska
• nieokiełznana  Antuanet Przeźdźwięk – Renata Banasiak
• słysząca wszystko Ingrida Mono - Teresa Grodomińska
• skryty wielbiciel solnych kołaczy Marceliusz Balans – Mikołaj Łuc
• piaskowy Dżej Dżej - Jadwiga Tyksińska
• nieobliczalny emeryt Staszek – Andrzej Czupryniak
• – 13. Pyskate kaczątka - Julia Arkuszewska, Nela Hałupnik, Paulina Michalak i Ewelina Niewiadomska
• magiczna Romana od kołacza, soli i Fartucha – Katarzyna Szołajska
• klasyczna ponad wszystko Irenka z Chodowa – Grażyna Cichońska
• powabna prowadząca Jowita Tupet - Aleksandra Król
• mający niecodzienne „parcie na szkło” Fabian Zuchwały - Igor Grzegorczyk
• urzekająca, pyszna, a na dodatek rymująca „Solanka” z tacą - Maja Motyka
• szukająca sensu, tajemnicza pracownica Ministerstwa Kultury  – Barbara Maćkowiak
• ścierająca podłogi i kurze, kochająca ploteczki małe i duże sprzątaczka- Jolanta Szadkowska
• najjaśniejsza z gwiazd na tym lokalnym firmamencie Wilga Kanar - Zdzisława Kaczmarek
Znakomita gra aktorów amatorów wzbudziła podziw i aplauz na stojąco na zakończenie spektaklu.
Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Ireneusz Niewiarowski podziękował i pogratulował występu. Uczestników projektu obdarował podziękowaniami oraz upominkami. Zasłużone brawa i kwiaty otrzymały osoby kierujące działaniami Ewa Ochędalska, koordynator projektu oraz Elżbieta Łuczak i Anna Czerwińska, trenerki, które poprowadziły grupę od amatorów do aktorów. Pełniąca obowiązki Burmistrza Miasta Kłodawa, Dorota Galus zapewniła o wsparciu działań Domu Kultury aby zawiązana społeczna grupa teatralna mogła rozwijać swoje pasje i raczyć mieszkańców kolejnymi spektaklami. Do dalszej współpracy zachęcał również Dyrektor Domu Kultury, Paweł Rosiak. Bo chociaż w ostatniej scenie sprzątaczka przeganiała publiczność, bo przecież ma swój życiowy cel "sprzątanie" to ta w rozmowach kuluarowych pytała „kiedy następny spektakl?”
W holu wszyscy mogli skorzystać z porad stylistek i kosmetyczek w oczekiwaniu na odpowiedź „jak olśnić w karnawale?”. Swoje emocje wyrażali „aktorzy” oraz goście podczas „słodkiej integracji” przy poczęstunku.

REPORTAŻ