• http://wss.info.pl/index.php/nasze-projekty?start=5


„Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie − jak u dobrego gospodarza − miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków”

Jan Paweł II

Święto Ziemniaka w Ochlach

Drukuj
Utworzono: 19 październik 2017 Odsłony: 2123

14 października mieszkańcy sołectwa Ochle w gminie Koło uczestniczyli w „Święcie Ziemniaka”. To kolejny pomysł na przetestowanie wspólnych aktywności w ramach projektu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów „Świetlicowe ATR-akcje”.

Niewątpliwie jesień to czas zbiorów i królowania ziemniaków, dyni, jabłek i wielu innych warzyw oraz owoców, które  wypełniają spiżarnie po to by zimą móc korzystać z ich zapasów i plonów ofiarowanych przez naszą ziemię, a tak skrzętnie wypielęgnowanych przez rolników czy też ogrodników. Mieszkańcy wykorzystali więc okazję do świętowania i wypróbowania ziemniaków na różne sposoby. Jak wiemy warzywo to ma wiele zastosowań i jest bardzo wdzięcznym tematem dla kucharek. Nie brakuje też amatorów przysmaków przygotowywanych z tego najpopularniejszego warzywa, które gości na naszych stołach niemalże każdego dnia. Tak więc kilkudziesięciu mieszkańców w różnym wieku testowało ziemniaki jednocześnie testując swoje umiejętności organizacyjne we współpracy z reprezentantami różnych grup wiekowych. 

Wspólnie przygotowane potrawy z ziemniaków i nie tylko to między innymi: kluski w różnych postaciach oraz frytki (ulubione danie dzieci). Do sukcesu i dobrego smaku przyczyniły się miejscowe gospodynie wiejskie. Wydarzenie odbyło się głównie w świetlicy wiejskiej, ale wspaniała pogoda umożliwiła dzieciom uczestnictwo w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Przygotowano liczne konkursy w tym: konkurs wiedzy o ziemniakach, malowanie farbami, obieranie ziemniaków na czas, pieczątki z ziemniaków, slalom z ziemniakiem, rzut ziemniakiem do celu czy też sztafeta z ziemniakiem. Radości i zabawy nie było końca. To wspaniałe doświadczenie zainspirowało wspólnotę sołecką do kolejnych przedsięwzięć integrujących społeczność i dających siłę w dążeniu do celu jakim jest dobro wszystkich mieszkańców.