• http://wss.info.pl/index.php/nasze-projekty?start=5


„Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego od XIII po XX w.”

Zygmunt Zell


Ostrów testował jako pierwszy

Drukuj
Utworzono: 02 październik 2017 Odsłony: 2517

W gminie Olszówka, uczestnicy projektu „Świetlicowe ATR-akcje” rozpoczęli kolejny etap, czyli testowanie inicjatyw, które zaktywizują mieszkańców gminy. Zdecydowali oni o zorganizowaniu czterech aktywności. Pierwsza z nich, z udziałem społeczności sołectwa Ostrów, miała miejsce 1 października.

Ponad 35 osób z Wójtem Gminy Olszówka, wzięło udział w rajdzie rowerowym do obozu straceń – Chełmno (gmina Dąbie). Trasa liczyła 10 km a przy sprzyjającej pogodzie pokonali ją bez problemu. Chełmno jest miejscem naznaczonym historią. W dniu 7 października 1863 r. (podczas powstania styczniowego) doszło w pobliżu wsi do potyczki pomiędzy kilkudziesięcioosobowym oddziałem jazdy powstańczej a kozakami. W połowie listopada 1914 r. w okolicach Chełmna i Rzuchowa doszło do bitwy pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi. Świadectwem tamtych wydarzeń jest cmentarz wojenny, na którym spoczywają polegli w bitwie żołnierze. W czasach drugiej wojny światowej istniał tutaj niemiecki obóz zagłady Kulmhof. Według historyków zginęło tutaj ponad 300 000 osób, przede wszystkim Żydów, nieliczni Polacy oraz 5-tysięczna grupa Cyganów. Obecnie na miejscu obozu mieści się muzeum i oraz monumentalny pomnik wzniesiony w 1964 r.

Tak więc rajd był okazją do wspólnego uczczenia miejsca pamięci poległych tutaj osób. Oprócz integracji ważny był tutaj czynnik edukacyjny tym bardziej, że grupę tworzyli przedstawiciele trzech pokoleń a nie wszystkie młode osoby miały okazję wcześniej zapoznać się z tym ważnym historycznie miejscem. Uczestnicy rajdu po powrocie przyłączyli się do spotkania zorganizowanego w świetlicy wiejskiej i przy wspólnej biesiadzie wymieniali się doświadczeniami oraz odczuli radość bycia razem. Prawie 70 osób sołectwa Ostrów wspólnie spędziło czas co wyzwoliło chęci do planowania kolejnych  wspólnych inicjatyw. Okazuje się, że nie brak funduszy jest przeszkodą w jednoczeniu się ale brak planu, który mógłby być realizowany z pomocą liderów na wsi. Podjęta inicjatywa jest przykładem na to jak wiele można zrobić z niewielkim wkładem finansowym ale z dużą motywacją do działania. Powodzenie przeprowadzonej inicjatywy zależało od wielu osób w tym pań z KGW oraz panów z OSP, którzy wspólnie przygotowali grilla i poczęstunek dla mieszkańców. Obok poczęstunku przygotowano dodatkowo dla dzieci słodkie niespodzianki, malowanie twarzy i upominki z balonów (balonowe zwierzaki). Galeria zdjęć obrazuje w pełni ten miło spędzony czas.