• http://wss.info.pl/index.php/nasze-projekty?start=5


„Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie − jak u dobrego gospodarza − miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków”

Jan Paweł II

Rozśpiewana Golina

Drukuj
Utworzono: 22 wrzesień 2017 Odsłony: 2785

Muzyka zawładnęła umysły, ciało i ducha uczestników międzypokoleniowej grupy z gminy Golina. Jesień w naszej małej ojczyźnie powitaliśmy muzycznym akcentem rozpoczynając cykl warsztatów wokalnych w ramach projektu Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów pn. ”Kultura łączy pokolenia”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Po wakacyjnej przerwie grupa powiększyła znacznie swe szeregi  i w ten sposób mamy już liczny skład zespołu, który zdobywa wokalne szlify pod „batutą” doświadczonego instruktora, Krystiana Webera. Wokalny warsztat rozpoczęliśmy od utworu „Zawsze gdzieś czeka ktoś” z repertuaru Anny Jantar. Piosenka stała się bazą do pracy nad emisją głosu, dynamiką, agogiką, artykulacją, interpretacją tekstu. Wybrany utwór jest dobrze znany i młodzieży i dorosłym, doskonale się z nim czują i już szukają pomysłów na teksty, które stworzą ambitny repertuar golińskiego zespołu.

Pierwsze brzmienia już za nami i trzeba przyznać jest POTENCJAŁ i jest MOC, którym towarzyszą niesamowite wrażenia i emocje. Przyjemna dla ucha melodia wypełniła nie tylko mury biblioteki, gdzie odbywają się zajęcia ale i cały rynek.  Przed grupą nie lada wyzwanie – owoc zajęć, czyli napisanie tekstu piosenki międzypokoleniowej, który ma być hymnem Goliny, promować jej mieszkańców i zasoby. Podkład muzyczny zostanie zaadoptowany przy wsparciu trenera. Uczestnicy dokonają również wyboru tekstu kilku dodatkowych piosenek, którym nadadzą nutkę nowoczesności. Przygotowane utwory znajdą się w mini śpiewniku i zostaną zaprezentowane już wkrótce  przez zespół podczas gali finałowej -  Festiwalu Kultury Lokalnej.Podczas kolejnych spotkań uczestnicy będą „testować” pozyskane umiejętności, szlifować warsztat, uczyć się od siebie i od najlepszych oraz pokonywać własne słabości i trudności. Ponadto warsztaty są doskonałą okazją do zbudowania więzi i „bycia” razem. Zastosowanie różnorodnych technik artystycznych służy wyzwoleniu twórczych potencjałów, pobudzeniu motywacji do kreatywnych działań, integracji ludzi z lokalną wspólnotą, rozbudzenia ciekawości poznania i potrzeby tworzenia kultury oraz promocji aktywności kulturalnej i społecznej. 

Można śmiało rzecz - muzyka już na dobre zadomowiła się w sercach uczestników i mamy nadzieję, rozkręci kulturalnie naszą małą ojczyznę.

Kto ciekawy pierwszych wokalnych wiraży międzypokoleniowego zespołu z Goliny zapraszamy w nasze muzyczne strony, do wspólnej przygody z utworem „Zawsze gdzieś czeka ktoś”  

Projekt Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów przy współpracy z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Sołtysów